نگاهی تخصصی به صحافی کاتالوگ

صحافی کاتالوگ
بازدید

کاتالوگ کتابچه‌ای است بزرگ‌ تر از بروشور و کوچک ‌تر از شرکت‌ها از آن برای ارائه خدمات و محصولات خود به مشتری استفاده می‌کنند. از آنجا که کیفیت پایین یا ظاهر نامناسب یک کاتالوگ می‌تواند چهره و اعتبار برند ارائه دهنده آن را خدشه دار کند؛ طراحی، چاپ و صحافی کاتالوگ امری مهم و حیاتی است. در سطرهای پیش رو به نکات فنی این حوزه پرداخته‌ایم، پس اگر صاحب مجموعه‌ای هستید که قصد چاپ کاتالوگ دارد، همراهی ما تا انتها خالی از لطف نیست.

انواع صحافی کاتالوگ


انتخاب شیوه صحافی کاتالوگ به دو عامل بستگی دارد. اولی تعداد صفحات یا حجم چاپ است و دومی علاقه و سلیقه کارفرما. اگر بخواهیم مساله را دقیق‌تر باز کنیم، باید بگوییم که کاتالوگ‌هایی با حجم کم، منگنه می‌شوند و کاتالوگ های حجم بالا مانند کتاب با استفاده از چسب گرم صحافی می‌شوند. البته، اگر سلیقه کارفرما این باشد که حجم پایین نیز با ترفندهایی شبیه کارهای ضخیم تهیه شود یا شکل و شمایل مجله‌ای داشته باشد، این امر در شرایطی مقدور خواهد بود.


مراحل صحافی کاتالوگ


در گامل اول، کاتالوگ از نظر ابعاد و شمایل صفحه‌آرایی طراحی می‌شود. سپس کار چاپ آغاز شده و برگه‌های خام کاتالوگ به دست می‌آیند. در مرحله بعد برگه‌ها برای سلفون‌کشی فرستاده می‌شوند و به شکل مرتب روی هم قرار می‌گیرند. حالا سه انتخاب پیش رو است، یا منگنه ساده، یا منگنه لوپ و یا صحافی با چسب گرم. در قسمت زیر تفاوت این سه نوع انتخاب را بیان کرده‌ایم.
•صحافی با منگنه ساده در سطح کاتالوگ برجستگی ایجاد نمی‌کند
•صحافی با منگنه لوپ در بیرون سطح کاتالوگ برجستگی ایجاد می‌کند
•صحافی با چسب گرم دقیقا مشابه صحافی مجلات است و برگه‌ها را از محل ورق زدن به هم می‌چسباند


سایر روش‌های صحافی کاتالوگ


به جز موارد بالا، گاهی بسته به شرایط و رضایت کارفرما، می‌توان از روش‌های ابتکاری دیگر برای صحافی کاتالوگ بهره گرفت. به عنوان مثال، صحافی با دوخت و صحافی سیمی انتخاب‌های دیگری هستند که با اتکا به آن‌ها می‌توان کاتالوگ‌هایی زیبا، ارزان و قابل ارائه آماده کرد.


آیا کاتالوگ با گالینگور صحافی می‌شود؟


همانطور که می‌دانید گالینگور پارچه‌ای است که روی مقوا جلد قرار می‌گیرد و به کتابچه دوام و زیبایی منحصر به فردی اعطا می‌کند. در پاسخ به سوال عنوان این قسمت باید بگوییم که بله، می‌توان کاتالوگ را با جلد سخت یا گالینگور صحافی کرد، اما هزینه آن بالا می‌رود و تنها برای چاپ‌های خاص توجیه استفاده دارد.
یک نکته درباره صحافی کاتالوگ
در بعضی موارد قیمت صحافی شما با تعداد صفحه تغییر می‌کند و این عدد، با برگه چاپ متفاوت است. بسته به اینکه برگه شما چند تا بخورد حجم و متریال مورد استفاده برای صحافی تغییر می‌کند. به عنوان مثال، اگر یک برگ از وسط تا بخورد و پشت و روی آن چاپ شده باشد، شما هشت صفحه به دست می‌آورید.
جمع بندی و کلام آخر
در این نوشته به طور اجمالی صحافی کاتالوگ را معرفی کردیم و نکات فنی مربوط به آن را ارائه دادیم. اگر درباره سایر مسائل یا شیوه قیمت دهی سوالی دارید، همین حالا با ما تماس بگیرید. مشتاقانه در انتظار هم‌کلامی با شما هستیم.