جلد گالینگور را بهتر بشناسیم

گالینگور
بازدید

گالینگور یک جلد سخت است که به دلیل زیبایی و دوام، در بسیاری موارد بهترین نوع صحافی شناخته می‌شود. اگر کتاب یا پایان‌نامه‌ای چاپ کرده‌اید و دوست دارید آن را به بهترین شکل ممکن ارائه داده یا نگهداری کنید، همراهی ما تا انتهای سطرهای پیش رو خالی از لطف نیست.

مقدمه؛ گالینگور چگونه جلدی است؟


اگر برای جلد کردن صفحات کاغذی از مواد پی وی سی، مقوایی و پارچه‌ای با روکش‌های مختلف، اعم از پلاستیک و چرم استفاده کنیم، جلد گالینگور به دست می‌آید. به بیان دقیق‌تر اینگونه جلدها معمولا دو لایه کار می‌شوند. لایه زیرین که سخت است وظیفه محافظت از کاغذها را به عهده دارد و روکش کاغذی، پلاستیکی یا چرمی، در نقش تزئین به کار می‌رود. با این تدبیر، صحافی نهایی هم فوق‌العاده زیبا و چشم نواز است و هم دوام بالایی خواهد داشت.


چرا گالینگور محبوب است؟


همانطور که در بالا گفتیم، به شیوه صحافی سخت و زیبا است. اما علاوه بر این امور، گالینگور به دلیل انعطاف بالا محبوب شده است. در این شیوه صحافی، ستون فقرات یا جان کاغذ به جلد دوخته می‌شود و لایه رویین نیز، از بیرون به جلد متصل می‌گردد. حالا صفحات بدون محدودیت ورق زده می‌شوند و رویه جلد نیز بدون مشکل حرکت می‌کند. نتیجه نهایی این است که فرد می‌تواند در هر حالتی به مطالعه کتاب بپردازد و اطمینان داشته باشد که صفحات به این راحتی‌ها از جلد بیرون نمی‌آیند.


گالینگور در کدام چاپ‌ها به کار می‌رود؟


این نوع صحافی مختص کتاب، مجله یا جزوات نفیس و ارزشمند است. به همین خاطر اکثر کتاب‌های قطور و تاریخی در قطع رقعی با استفاده گالینگور صحافی می‌شوند. پس از این، بسته به بودجه، ذوق و هنر در دسترس، روکشی از چرم یا کاغذ گلاسه برای قرار دادن روی هسته سخت چاپ طراحی می‌شود. علاوه بر این، امروزه بسیاری از مطالعات دانشگاهی، پایان‌نامه و رساله‌های دکتری نیز با استفاده گالینگور به کتابخانه دانشگاه سپرده می‌شوند.


آیا گالینگور به کار من می‌آید؟


برای پاسخ این سوال باید شرایط را به شکل شخصی بسنجید. اگر به دنبال در اختیار داشتن کتابی هستید که تا سالیان سال سالم بماند و در عین حال ظاهر شکیلی داشته باشد، می‌ارزد که بیشتر هزینه کنید. اما اگر تنها به دنبال رفع تکلیف و قرار دادن صفحات در کنار هم هستید؛ شاید بهتر باشد سایر شیوه‌های صحافی را نیز مرور کنید.


پیش از سفارش به چه نکاتی توجه کنم؟


توجه داشته باشید که به دلیل تحریم‌ها و شرایط خاص اقتصادی کشور، امروزه پیدا کردن جنس اصلی فوق العاده سخت است. اگر در بازار پرس و جو کرده باشید، به خوبی می‌دانید که تولیدات داخل کیفیت لازم را ندارد و اکثر محصولات وارداتی نیز، اصالت مورد نیاز را ارائه نمی‌دهند. در نتیجه، مهم‌ترین نکته پیش از سفارش این است که سراغ مجموعه‌ای خوشنام و باسابقه باشید که در هیچ حالت، نام و نشان خود را قربانی سود یک سفارش نکند.
جمع‌بندی و کلام آخر
در این نوشته به طور مختصر صحافی گالینگور را از نظر گذراندیم. توجه داشته باشید که خود این نوع صحافی و جلد کردن چند زیرشاخه دارد و بسته به مواد مورد استفاده و هنر صحاف، نتیجه نهایی متفاوت است. به این منظور و برای کسب اطلاعات بیشتر و اختصاصی، کافی است همین حالا با ما ارتباط بگیرید.